Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Żegnaj, karnawale

Z inicjatywy Muzeum Ziemi Kujawskiej oraz Urzędu Miasta Włocławek po raz 18. w niedzielę, 18 lutego br. ulicami miasta przejdzie barwna i wyjątkowo głośna kawalkada grup zapustnych. Organizatorzy zapowiadają, że udział w tej corocznej zabawie wezmą grupy z: Lubrańca, Ossowa, Świętosławia, Zbrachlina, Probostwa Dolnego (gm. Lubanie) i Lubania oraz Włocławka. Warto przypomnieć, że korowód zapustny jest tradycyjnym akcentem kończącym czas karnawału:

  -W okresie od „tłustego czwartku” do Środy Popielcowej trudno sobie wyobrazić gminę Lubanie bez obecności zapustników, nazywanych na naszym terenie po prostu „kozą” -mówi Krystyna Mrówczyńska, dyrektor lubańskiego Gminnego Ośrodka Kultury. -To silnie osadzona tradycja i dość powiedzieć, że w ubiegłym roku zebrało się aż pięć grup zapustników: z Ustronia, Janowic, Włoszycy, Mikanowa i Lubania (na zdjęciu), które odwiedziły niemal wszystkie wsie w naszej gminie.

  Korowód grup zapustnych wyruszy o godz. 12.00 spod gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary 6 i przejdzie bulwarami im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ulicami Maślaną, Starym Rynkiem, 3 Maja, Placem Wolności, Zduńską i Miedzianą do Zielonego Rynku.