Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Chemia nie musi być nudna

W Zespole Szkół im. Jana Pawła II działają koła zainteresowań, które w ramach zajęć pozalekcyjnych pozwalają uczniom na poszerzanie wiedzy. Istnieje chór, koło plastyczne i wokalne oraz koło „Młody chemik”, które swoją propozycję stricte naukową skierowało do uczniów Gimnazjum.
Praca koła to w miarę szeroko rozumiana chemia powiązana z zagadnieniami ochrony środowiska – mówi mgr Marianna Kleparska, opiekunka koła (na zdjęciu pierwsza z prawej). - Na zajęciach uczniowie poznają m.in. zasady bezpiecznych eksperymentów chemicznych oraz wykonują analizy i syntezy różnych mieszanin.
Członkowie koła spotykają się we wtorki bezpośrednio po lekcjach, wtedy też dyskutują o chemicznych nowinkach, przeprowadzają pokazy i doświadczenia. Czy chemia może być ciekawa a nawet pasjonująca?
Dla wielu moich rówieśników to trudny i zarazem nudny przedmiot - odpowiada Marek Świtalski z klasy III a. - Na zajęciach przeprowadzamy skomplikowane obliczenia, do czego niezbędna jest m.in. znajomość nazw wielu związków chemicznych, rozwiązujemy testy, przygotowujemy się do konkursów i zajmujemy się tym, co dla nas najciekawsze, czyli doświadczeniami. Zależy nam, aby takie eksperymenty powiodły się, bo wtedy wszyscy mamy wspaniałą nagrodę – nie tylko pochwałę, ale uśmiech naszej opiekunki.
Koło „Młody chemik” tworzą: Zuzanna Paliwoda, Karolina Skrzeczkowska, Aneta Rolirad, Nikolina Stańczyk, Daria Zakrzewska, Roksana Wojdyło, Malwina Zielińska, Dominika Smolińska, Paulina Stępińska, Katarzyna Tomaszewska, Mateusz Juchniewicz, Krzysztof Borkowski, Artur Augustyniak, Seweryn Pulkowski, Maciej Pospieszny i Marek Świtalski.