Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Zrób badanie skóry

Rozpoczynają się bezpłatne badania dermatoskopowe skóry, organizowane w ramach Regionalnego Programu Wczesnego Wykrywania Nowotworów Skóry. Specjaliści z Katedry i Kliniki Dermatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika planują przebadać 6 tysięcy mieszkańców Kujaw i Pomorza. Najbliższe badania odbędą się w środę (4 listopada) w Żninie.

Regionalny Program Wczesnego Wykrywania Nowotworów Skóry jest jednym z siedmiu projektów profilaktycznych przygotowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach tego przedsięwzięcia organizowane są wyjazdowe badania przesiewowe. Pacjenci z wyrytymi niebezpiecznymi zmianami kierowani są do specjalistycznych przychodni.

W ubiegłym roku w badaniach wzięło udział blisko 2 tysiące mieszkańców naszego regionu. W tym roku w programie bierze udział 30 samorządów lokalnych, które prowadzą zapisy chętnych do udziału w akcji.
Badaniu powinny poddać się osoby, które zauważą na skórze niepokojące znamiona barwnikowe, brodawki lub inne zmiany skórne. Akcję prowadzą specjaliści z Katedry i Kliniki Dermatologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera UMK.

Terminy najbliższych badań:
4 listopada - Żnin (NZOZ "Przychodnia Rodzinna", ul. Żytnia 1), 15.30-18,
14 listopada – gmina Baruchowo (NZOZ w Kłótnie), 9.30-13.20,
21 listopada - Włocławek – (Zespół Szkół Ekonomicznych, ul. Bukowa 38/40), 9.00-12.30,
28 listopada - Kikół (Urząd Gminy w Kikole, Plac Kościuszki 7), 9.30-12.30,

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego