Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Mistrzowie Polski w Lubaniu

Rozgrywki o mistrzostwo Polski juniorów starszych rozpoczęły się w 1936 roku i do dziś są stałym punktem w kalendarzu Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN). W bogatej historii tylko dwukrotnie zespoły z naszego okręgu wywalczyły ten zaszczytny tytuł; w 1980 roku Polonia Bydgoszcz, a rok później Zawisza Bydgoszcz. Organizatorem tegorocznego turnieju był Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej (KPZPN), a mecze juniorów starszych Zagłębia Lubin, Stali Mielec, UKS SMS Łódź i Amici Wronki rozgrywano w dniach 9-13 lipca na boiskach w Toruniu, Gniewkowie, Nieszawie i Lubaniu.

Do Lubania dwukrotnie przyjeżdżali m.in. Ewaryst Schafer i Kazimierz Janecki, wiceprezesi KPZPN, którzy oceniali stan techniczny boiska, na którym planowano rozegrać jeden z meczów turnieju. Działacze Lubańskiego Towarzystwa Piłkarskiego wypełnili wszystkie zalecenia i przyjazd najlepszych drużyn stał się faktem:

-Uczestnictwo w finałowym turnieju to istotne wydarzenie w piłkarskiej karierze każdego młodego zawodnika, a tegoroczna rywalizacja toczy się w klimacie Euro 2012, którego organizację powierzono Polsce i Ukrainie -powiedział Ewaryst Schafer. - Nie wykluczone, że w tej ważnej imprezie zagra któryś z piłkarzy, którzy zaprezentowali swoje możliwości i umiejętności na stadionie w Lubaniu- małej wsi, która może się pochwalić dużym zmysłem organizacyjnym. Pięknym, acz nieoczekiwanym akcentem był początek meczu, gdy piłkarze obydwu drużyn wychodzili na płytę boiska w asyście dziewcząt ubranych w kujawskie stroje i chłopców z piłkarskiej szkółki LTP.

UKS SMS Łódź – Amica Wronki 1:1 (0:1) bramki - Dawid Żłobiński (44), 1:1- Maciej Kononowicz (62) karne 4:2.

UKS SMS: Robakiewicz, Tywoniuk, Gzyl, Brynkiewicz (85, Taniukiewicz), Gumel, Makuszewski (77, Woźniak), Drągowski, Cetnarski, Chwastek, Żłobiński (89, Sadowski; 90, Kalkowski), Olszak (79, Borys); Trenerzy: Józef  Robakiewicz, Piotr Grzelak, Mirosław Dawidowski, kier. drużyny: Henryk Sadowski,

Amica Wronki: Kręt, Wawszczak, Szyszka, Przybylski, Mueller, Kadziński (żk), Machaj, Riebandt, Juracki (70, Kosman), Białożyt, Kononowicz (żk); Trenerzy: Jerzy Cyrak, Michał Węgrzyn, kier. drużyny: Jarosław Strużyński

W całym turnieju i po rozegraniu wszystkich spotkań na innych stadionach zwyciężyli piłkarze Amici Wronki, drugie miejsce zajęła Stal Mielec, trzecie Szkoła Mistrzostwa Sportowego z Łodzi, a czwarte Zagłębie Lubin:

-To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy gościć na naszym stadionie piłkarzy UKS SMS Łódź oraz, jak się później okazało mistrza Polski, Amicę Wronki -powiedział Leon Wiśniewski, prezes LTP. - Przygotowanie do meczu było dla nas dużym wyzwaniem, lecz dzięki pomocy przede wszystkim wójta Sławomira Piernikowskiego oraz dyrekcji Zespołu Szkół, stanęliśmy na wysokości zadania i wszyscy wierzymy, że Lubanie będzie miejscem niejednej, wielkiej imprezy.

Na zdjęciu: Dziewczęta z lubańskiego Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwiślańskie” i piłkarze Amici Wronki przed rozpoczęciem meczu (foto: Kordian Różański).