Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Zapraszamy do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce

5 sierpnia w godz. od 15.00 do 18.00 zapraszamy do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce gm. Lubień Kujawski wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu na spotkanie folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi” zatytułowane „Żniwa czas zacząć”.
Podczas tego spotkania pokażemy, najważniejszą w ciągu roku, pracę w gospodarstwie, wieńczącą całoroczny trud rolników. Żniwa będące czasem wytężonej pracy i ogromnego wysiłku mieszkańców wsi miały swój porządek, ustalony harmonogram i uświęcone tradycją zwyczaje i obrzędy. Zaprezentujemy m.in. frycowanie, czyli wyzwoliny na kosiarza — obrzędowe wprowadzenie młodego chłopaka
do grona doświadczonych kosiarzy. Widowisko „Frycowe na Kujawach” pokaże zespół folklorystyczny „Kujawy Nadwiślańskie” z Lubania. Przybliżymy również dawne zabiegi, zachowania i przesądy związane z rozpoczęciem żniw, pokażemy tak zwany „pępek”, czyli ostatnią, niezżetą kępkę zboża przystrajaną wstążkami i kwiatami, otaczaną kamieniami,
by chwasty nie zarastały pola itp. Wierzono niegdyś powszechnie, że w pozostawionej na polu ostatniej garści kłosów tkwi istota zboża i tajemnicze siły zapewniające ciągłość wegetacji roślin i urodzaju.
Będzie pokaz prac żniwnych: koszenie kosami, wiązanie snopków, a także innych zajęć gospodarskich związanych z obróbką ziarna: młócenie cepami i kastrą, czyszczenie przy pomocy wialni, rozcieranie na mąkę za pomocą żaren i tłuczenie w stępach na kaszę.
Czas żniw to zwykle okres nasilenia prac domowych, zwłaszcza czas wzmożonych zajęć w kuchni przy przygotowywaniu posiłków dla pracujących w polu ludzi. W skansenie będzie można zasmakować zbożowej kawy, chleba z masłem, parowanych ziemniaków, „zsiadłego” mleka i kujawskiej potrawy, tzw. „prażuchy”. Jak zawsze wspomagać nas będą gospodynie z KGW Lubomin w gm. Boniewo.
Okres żniw, to także czas zabaw po mozolnym dniu pełnym obowiązków i ciężkiej pracy. Nie zabraknie, więc kujawskiej muzyki, tańca i śpiewu. Po raz pierwszy w KDPE wystąpią zespoły z Kujaw Zachodnich: „Radojewiczanie” z Radojewic oraz Kapela Ludowa „Kujawy” ze Sławska Wielkiego.
Swoje umiejętności zaprezentują rzemieślnicy wiejscy — kowal, garncarz, tracze, plecionkarz. Będą kiermasze sztuki ludowej i rękodzieła. Dla najmłodszych przygotowane zostaną różne konkursy.
Zapraszamy serdecznie na spotkanie z tradycją i bogatym folklorem naszego regionu.

Elżbieta Kraszewska-Sikorska
Kierownik KDPE w Kłóbce