Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Sejm wydłużył ważność starych dowodów

Sejm wydłużył ważność dowodów osobistych. Stare dokumenty będą wymieniane do końca marca przyszłego roku. Za tym projektem zmiany w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych głosowało 382 posłów, przeciw było czterech.

Posłowie odrzucili poprawkę SLD zakładającą wydłużenie tego okresu do 31 grudnia 2008 r. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, dowody osobiste miały zostać wymienione do 31 grudnia 2007 r.

Ponieważ jednak w urzędach zaczęły tworzyć się kolejki, a z danych z końca sierpnia wynikało, że na wymianę dokumentów czeka jeszcze 5 mln osób, MSWiA zaproponowało wydłużenie tego okresu.

Do Sejmu trafiły dwa projekty - jeden poselski autorstwa SLD będący nowelizacją ustawy i zakładający przedłużenie terminu wymiany dokumentów do 31 grudnia 2008 r.; oraz prezydencki projekt ustawy o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed styczniem 2001 r. i zakładającym wymianę dowodów do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Ostatecznie rekomendację komisji uzyskał ten ostatni.

Uzasadniając zmiany podkreślano, że ma to być swoisty wentyl bezpieczeństwa a równocześnie motywacja dla Polaków do jak najszybszego składania wniosków. Dlatego, zgodnie z zapisami przyjętej ustawy, choć stare dowody nie stracą ważności po 1 stycznia 2008 (aż do końca pierwszego kwartału przyszłego roku), nie będzie można na ich podstawie przekraczać granicy z innymi krajami Unii Europejskiej, ani też z państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W najbliższym tygodniu w telewizji i w radiu pojawią się spoty zachęcające Polaków do jak najszybszego składania wniosków w sprawie dowodów i nieprzekładania tego na ostatnią chwilę.