Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Kobra 2015

Powiatowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem KOBRA 2015, w których brało udział około 300 osób odbyły się 19 czerwca w gminie Lubanie. Obejmowały one zagadnienia planowania i prowadzenia działań w czasie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego we Włocławku przy współudziale Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lubaniu doskonalił współdziałanie powiatowej i gminnej administracji samorządowej i służb mundurowych. 

Celem realizowanego ćwiczenia było zgrywanie organów kierowania powiatu i gmin, podległych im obsad oraz wykorzystanie sił i środków, którymi dysponują poszczególne ogniwa systemu obronnego państwa, a także przygotowania ich do kompleksowego wykonywania zadań obronnych w sytuacji zagrożenia konfliktem polityczno - militarnym
Pierwszym zdarzeniem był groźny pożar, który wybuchł w szkolnej kuchni w ZS w Lubaniu. Był skutkiem podpalenia. Szkołę szybko i sprawnie ewakuowano. Kolejne zdarzenie miało miejsce w Tłoczni Włocławek usytuowanej w Gąbinku, w której doszło do próby przejęcia sterowania instalacji przez grupę dywersyjną. Na szczęście mundurowi opanowali sytuację. Jednak podczas próby ucieczki i wymiany ognia jeden z dywersantów został zabity. Jednostka saperska musiała rozbroić podłożony ładunek wybuchowy.

Pracami Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego we Włocławku  sprawnie kierował starosta Kazimierza Kaca a Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego w Lubaniu wójt Larysa Krzyżańska. 
W ćwiczeniu brali udział: jednostki ochrony przeciwpożarowej z gminy Lubanie oraz jednostki OSP w ramach KSRG z terenu powiatu włocławskiego i powiatu radziejowskiego; Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku, Komenda Miejska Policji we Włocławku; grupa antyterrorystyczna KMP Włocławek, patrol sapersko-minerski 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu oraz pracownicy Tłoczni Gazu Włocławek w Gąbinku, nauczyciele uczniowie i pracownicy Zespół Szkół w Lubaniu, Lotnicza Formacja Obrony Cywilnej wydzielona z Aeroklubu Włocławskiego, zespoły Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Galeria zdjęć